GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skålar 7165171
*
nr 716 5171
Skålar
1 par, Kina, blå/vitt porslin, dia 16, höjd: 7
Utrop:
800 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 september 2011
kl 17:47:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/9 20:15:00
1
500 kr
25/9 07:48:21
2
350 kr
25/9 07:48:54
2
450 kr
26/9 17:26:27
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien blå keramik kina kinesisk kinesiskt skålar vitt porslin
-
3196 Skålar
2 st + 2 fat, Porslin, 1800-tal. Diameter: 11-16 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:29
-
9366 Skålar
2 st. + vas, bland annat Kosta och Flygsfors. Läng..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:52
*
Skålar
nr 716 5171
Skålar
1 par, Kina, blå/vitt porslin, dia 16, höjd: 7
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 550 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 september 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/9 20:15:00 | 1 | 500 kr |
25/9 07:48:21 | 2 | 350 kr |
25/9 07:48:54 | 2 | 450 kr |
26/9 17:26:27 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien blå keramik kina kinesisk kinesiskt skålar vitt porslin
-
3196 Skålar
2 st + 2 fat, Porslin, 1800-tal. Diameter: 11-16 cm
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:29 -
9366 Skålar
2 st. + vas, bland annat Kosta och Flygsfors. Läng..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:52